Spojení krásy a užitku do harmonického celku

Zdravím všechny.

Další aktualizace k únoru 2024 :-)

Od jara 2022 chovám 4 ovečky - nejmenší plemeno na světě - ovce Ouessantská, nekdy též chybně označovaná jako quessantská. Pořídila jsem je na vypásání míst, kde před několika lety pobýval oslík.

A věnuji se také ručnímu zpracování ovčí vlny. Je to svým způsobem návrat k mému starému zájmu o textilní vlákna. A protože mě to moc baví, tak tomu věnuji celý samostatný web https://textilni-vlakna.webnode.cz/ s podrobnými popisy mých zkušeností a experimentů nejen s ovčí vlnou, ale i dalšími textilními vlákny a jejich získáváním a zpracováním. No a natáčím i videa a dávám je na svůj kanál na YouTube, ale též je vkládám na vhodná místa textů na zmíněných stránkách. 

Dál se věnuji omalovánkám pro dospělé a hrátkám s barvami. I o tom občas natočím nějaké video a dám na YouTube.

 

V roce 2020 jsem se rozhodla zlehka aktualizovat tyto mé stránky, neboť i můj život není stále stejný, ale je plný změn a proměn. Měním se a přeci jsem stále stejná, v něčem :-)

V současnosti se již nezaměřuji na co největší samozásobitelství v oblasti jídla. K této změně a redukci přispělo několik faktorů. Jednak mám dost různých zájmů a vždy se věnuji tomu, co mě zrovna oslovuje. Takže čas je třeba dělit. Také za těch posledních pár let mě velmi suchá léta bez srážek přiměla uvažovat nad hospodařením v takovýchto podmínkách. O tom třeba někdy v extra článku - a ten se již zrodil a je zde.

Experimenty se zeleninou se již vytříbily, a to jak z hlediska pěstovatelnosti v mých podmínkách, ale také s ohledem na chutnost pro mne a využitelnost v mé kuchyni (nejsem zrovna hospodyně, co miluje vaření :-). Různé druhy a odrůdy ovoce na mé zahradě jsou a od pozdního jara (zimolez kamčatský) až do podzimu (remontující maliny, jablka, hrušky, švestky ...), kdy plodí, si užívám cesty po zahradě a ozobávání. Čerstvé přímo do pusy je stejně nejlepší :-)

Obilí jsem již před časem věnovala samostatnou část a řadu článků v záložce Moje zkušenosti - Obilí a obiloviny. Aktuálně již nepěstuji ve větších plochách, ale otáčím a udržuji osivo. I tak je to vždy nádherný pohled na ty různé typy a druhy na záhoncích vedle sebe. Po zkušenostech jsem usoudila, že např. pěstovat čirok v mých podmínkách nemá význam - vegetační doba je příliš krátká a ta letní sucha ani čirok už nedával.

Pro hospodaření na zahradě užívám v současnosti na sekání křovinořez (Stihl), na trávník a cesty využívám vřetenové sekačky s manuálním pohonem a sběrným košem (Gardena, CMI) - jsou super na získávání drobných odstřižků trávy na jemné mulčování mezi rostlinami na záhoncích. Podrobný článek je v části Moje zkušenosti - Sekání a kosení trávy.

Stále se držím principu minimální kultivace a samozřejmě i nadále pěstuji bez použití umělých chemikálií (hnojení, ochrana rostlin). Proti slimákům zasahují poslední suchá léta, ale jinak již několik let jsou mými pomocníky kachny - indičtí běžci. Doporučuji, je s nimi legrace a navíc nesou vejce (fajn v kuchyni :-)

Velká změna nastala v roce 2019 - v únoru mi zemřel můj oslík. Tedy z hlediska hospodaření - konzument trávy a sena a hlavní producent hnojiva a mulče pro mé záhonky a políčka. Každá změna je však příležitostí rozvíjet tvořivost a inovaci - přecházím tedy na bezhnojové hospodaření, a to s využitím plošného kompostování (mulče z trávy). Proto jsem si také pořídila výše zmíněné vřetenové sekačky.

I nadále platí, že  využívám poznatky z permakultury, ekozahrad, přírodního farmaření, ekologického i konvenčního zemědělství, synergického zahradničení a jiných zdrojů -  vše podrobuji zkoušce praxí a realitou. Ale též se řídím svou intuicí, selským rozumem a souladem s tao.

Novinky

Ovčí vlna a její zpracování

19.02.2024 15:32
Již nějakou dobu se věnuji ručnímu zpracování ovčí vlny. Zajímám se i o další textilní materiály. Na svých webovských stránkách Textilní-vlákna.webnode.cz se tomuto tématu věnuji podrobně, včetně obrázků a videí. Tento web postupně rozvíjím a doplňuji o své další zkušenosti.

Můj blog o tao a dalším

06.07.2021 18:43
Zdravím všechny návštěvníky těchto stránek. Jen chci upozornit, že od 19. 5. 2021 je v provozu i můj první blog na adrese tao3.webnode.cz, kde občas chci zveřejňovat své vhledy a úvahy o tao a dalších tématech, která mi přijdou zajímavá ke sdílení. Je to blog, tudíž očekávajte spíše krátké noticky....

Nový článek na téma: Sucho, deště

20.06.2020 18:36
... se zvolna rodí v části Moje zkušenosti. Zatím jsem to pojala z hlediska vypořádávání se s možnými suchými léty. Ale jak tak sleduji letošní počasí, měla bych se zde též zamyslet nad tím, jak pracovat s příliš vlhkým počasím. Také zajímavé, k čemu všemu nás mohou okolnosti inspirovat, že? :-)))

Sekce Moje zkušenosti - Tao

22.04.2020 09:43
Dnes jsem znovu prošla a doladila první dvě části článku o Vztahu duše a vtělení a významně dopracovala a doplnila jeho třetí část.

Nový článek

14.04.2020 13:41
V části Moje zkušenosti - v sekci Tao - jsem vytvořila nový článek Vztahy. Zamýšlím se v něm nad vztahy a nad tím, jak řešit problémy s nimi spojenými.

Bambus - Bashania

05.04.2020 16:56
Dnes ráno jsem objevila první výhonky u jednoho z mých bambusů - u Bashania qingchengshanensis /čti: bašánia čingčengšanensis :-)/. Je to rozlézavý druh (správně: odnožující), síla stébla u nás tak do 1,5 cm a výška cca 3,5 m asi maximálně. Stébla jsou velmi ohebná, s delšími internodii, zajímavě...

Trávník, skleník, zahrada, pole

02.04.2020 15:37
Už nám tedy oficiálně začalo jaro (od 21. 3. 2020) a navzdory chladným ránům a suchu tráva roste. A tak jsem se rozhodla v samostatném článečku pohovořit o mých způsobech sekání a kosení (je v části Moje zkušenosti). Ke skleníku: je již plně zabydlený. Nasázená sazečka již vylezla, nasetý...

Skleník stojí

12.03.2020 17:07
Tak mi to nedalo. Pobořený skleník jsem opatrně dle návodu na sestavení (v opačném postupu :-) demontovala. Chvíli jsem přemýšlela, že jej znovu sestavím na stejném místě, ale s výztuhou té lehké hliníkové kostry třeba pomocí dřevěných hranolů. Však je tam srovnaný terén s robustní základnou z...

Po vichřici

11.02.2020 07:41
Stav skleníku po včerejší (10. 2. 2019) vichřici - viz foto níže ze včerejšího odpoledne. Myslím však, že jsem na tom fakt dobře. Sousedce o kus dál to prý vzalo část střechy i s komínem. Děkuji za ochranu a děkuji všem, kteří se starají o ty, kteří utrpěli vážné škody. Myslím, že díky takovýmto...

Aktuální foto

01.02.2020 14:01
1. 2. 2020 - počasí již předjarní Pozdrav od talovínů Situace ve skleníku:  - samovýsev různobarevných listových salátů od podzimu krásně prosperuje - samovýsev claytonie průběžně probírám a dávám drůbeži - kachny i kohoutek to přímo milují - nevysazená sadba zelí z roku 2019 - třeba ještě...
1 | 2 >>

Ochutnávka

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>