Chvála slabých barev

Ano, čtete dobře. Po mých nějakých zkušenostech jsem se rozhodla napsat takovýto text.
 
Budu mluvit o slabých akvarelových barvách, a to konkrétně (od White Nihgts):
č. 503 Ceruleum Blue (PB 35 - tj. Cerulean blue)
č. 508 Cobalt Blue (PB 28)
z části č. 531 Cobalt Turquoise (PB 28)
č. 613 Ultramarine Violet (PV 15)
č. 206 Ochre Light (PY 43 - tj. Yellow ochre)
 
Jsou slabé. Řada z nich má slabou granulaci, ale u White Nights není moc patrná, samozřejmě záleží i na zrnitosti a savosti papíru. Máte problém vydolovat z nich sytou barvu. Tak proč je chci chválit?
 
Protože na papíře u colouring books, který není akvarelový a ihned vpíjí do sebe barvy, tak tyto se tak rychle nevpíjejí a můžete s nimi pracovat a rozmývat okraje nanesené barevné plochy do ztracena, prolínat je mezi sebou bez ostrých hranic.
Tak proto.
 
Jak je vidět z výčtu, jde dost často o tzv. kobaltové barvy, které mají trochu jiné chování než jiné skupiny barev. 
Opakem v síle jsou phthalové barvy (modré a zelené), které jsou silné, silně barvící (staining) a na zmíněném typu pypíru se ihned vpíjejí a pohotově tak tvoří ostré předely, které již téměř nejde změkčit rozmytím. Obdobně silně se chovají barvy ze skupiny quindacridone (red, purple, violet - tedy červené, purpurové a fialové).
 
Je pravda, že k ocenění slabých barev jsem se také dopracovala. V podstatě tu Ceruleum Blue jsem si objednala ze zvědavosti, jak tedy vypadá skutečná cerulean blue, když ji všichni (resp. řada akvarelistů) na YouTube vychvaluje. Už podle recenzí ve videích a obrázků vzorků (swatches) mi přišla slabá, ale budiž. První vyzkoušení mi její slabost a podivné chování obdobné jako u kobaltových barev jen potvrdilo. Ale až teprve zkušenosti v mých obrázcích a při kolorování zmíněných colouring books jsem začala tuto vlastnost oceňovat.
 
Síla není vždy přednost. Někdy může být i na obtíž. Slabost se může ukázat jako silná stránka.
Možná to platí nejen u barev, že? :-)))))