Tritikale

Správněji Triticale nebo Triticosecale, neboť je to kombinace rodových názvů Triticum = pšenice a Secale = žito. Jde o reprodukce schopného mezidruhového křížence. Český název je žitovec, ale příliš jsem se s ním nesetkala.
Pokud vím, v současnosti se pěstuje především pro krmné účely, má údajně vysokou výživovou hodnotu pro drůbež i hospodářská zvířata.
 
Je to výnosná obilnina.
Po otci (žito) má velké, lehce krabaté obilky a osinaté klasy, které po vymlácení zůstávají celé, včetně většiny plev. A také je lehce chloupkaté. No a dále je po žitě méně náročné na pěstební podmínky. 
Po matce (pšenice) má nažloutlé zbarvení obilek a při mlácení přeci jen sem tam nějaká pleva se z klasu uvolní do výmlatu. Ale není to mnoho, takže se při čištění oddělují především polámané osiny a prach. A asi i nějaké další vlastnosti, kvůli kterým se toto křížení provedlo, patrně související s obsahen nějakých látek. Nevím, v tuto chvíli mě to zas až tolik nezajímá.
 
Foto výmlatu (8. 8. 2014):
Čisté obilky - detail:
 
Je to moc hezké obilí s velkými dlouze osinatými klasy.
 
Pěstování - moje zkušenosti:
Forma, kterou mám, má být ozimá forma. Což také funguje. Ze zvědavosti jsem ho zkusila nasít i na jaře, a zafungovalo - tedy v témže roce naodnožovalo, vytvořilo klasy a dozrálo. Takže je to nepravý ozim, v podstatě taková "přesívka".
Výška porostu podle množství živin a kvality půdy od 60 do 80 cm, takže takový nižší průměr z toho, co pěstuji.
Vzchází pěkně a ochotně. Roste dobře a je to zdravé a silné obilí.
 
(Pokud vím či tuším, že po setí přijdou dešťové srážky, tak zpravidla osivo i na 24 hodin namáčím. Má tedy lehký náskok a vyšší vzcházivost. Riziko je, pokud místo deště přijde sucho.)