Bolest

Ne 22. 3. 2020
 
Tento článek je pokusem podívat se na bolest z různých úhlů pohledu. Pod pojmem "bolest" chápu jak fyzickou bolest, tak i psychickou, emocionální, nemoci, trápení se, deprese a tak. I když asi nejsnáze si to dokážeme představit jako fyzickou bolest, jenže jak už řada lidí tuší, častokrát fyzická bolest je tou pověstnou blikající kontrolkou, která však ukazuje na trable nefyzického charakteru. Tímto se již zabývá řada oborů - psychosomatika, etikoterapie atd. Je o tom napsána řada knih. 
 
Já v poslední době četla:
  • Myssová, Caroline: Anatomie ducha - krásně zde ukazuje sílu různých přesvědčení, která nám mohou život zlepšit a nebo také naopak. Velmi detailně se zde zabývá jednotlivými čakrami, a to právěže z tohoto úhlu pohledu. Navíc, což může být pro někoho zajímavé, je propojuje s kabalistickým stromem života a jeho sefirami a také systémem křesťanských svátostí.
  • Kuby, Clemens: Mental healing - navzdory názvu je to v češtině. Jde o postup samoléčení, kde člověk přes techniku duševního psaní, a tak rozpomínání se, odhaluje příčiny potíží (nejen zdravotních, ale i vztahových, finančních a tak). Doporučuji, tedy mne to zaujalo. Přijde mi to jako zajímavá a účinná kombinace několika metod - a to kontemplace do podvědomí, autoregrese do minulosti současného života, případně je tak možné si i sáhnout do minulých životů, psaný rozhovor se svou duší či někým dalším, kdo se ujme odpovědí na otázky tázajícího se. Cítím zde i prvky systemických konstelací, a to především v části, kterou autor nazývá přepisováním minulosti. A asi by se našlo i něco dalšího. Zkoušela jsem na sobě a ... výrazné zlepšení dlouholetých bolestí hlavy. Chce si to však udělat na sebe čas a prostor a statečně jít do toho. :-)
  • určitě něco k regresní terapii - ale já prošla kurzy, protože tohle se musí myslím zažít na vlastní kůži, jinak to člověk z pouhého čtení asi nepochopí s celou hloubkou prožitku
Třeba časem doplním další, až na nějakou opravdu podnětnou narazím.
 
Tím se však dostávám k tomu, jak já chápu možnosti léčitelství coby pomoci od bolesti a potíží. V základě vidím dvě cesty:
  1. Cesta "náplasti" - zní to zjednodušeně a jde vskutku o ošetření klienta tak, že zmizí příznaky. Prostě mu ulevíme, pomůžeme. Jenže tu práci uděláme za něj, a tím mu můžeme brát příležitost to zvládnout vlastními silami a přijít na ten vzkaz, poučení, co mu bolest nesla. Přesto si myslím, že v určitých akutních případech, nebo kdy je to v daný moment již nad síly klienta, je toto možné použít. Řadím sem i techniky harmonizující, které jsou jistě fajn a lidem ulevují, ale zpravidla nezjišťují či nesdělují příčiny, které k potížím vedly. Je možné, že díky harmonizaci celé situace dojde i k odstranění příčin, a pak je to pro všechny zúčastněné jistě příjemné. Jak říkám, nezavrhuji to. Jen, pokud ke změně příčin nedojde, najdou si jinou cestu a nebo časem tu samou a s o to větší silou, aby na sebe opět upozornily.
  2. Cesta "příčin" - tedy cesta, kdy klient sám či s pomocí terapeuta hledá příciny svých obtíží, problémů. No a je ochoten je vidět - i to někdy pomůže. Je ochoten si to, co nebylo prožito, ale bylo potlačeno, prožít - i to může stačit. No a někdy si potřebuje uvědomit širší souvislosti a pochopit je, skutečně hluboce, hlubokým prožitkem uvědomění pochopit, jak se to ve skutečnosti má či mělo. Případně s těmi zjištěnými příčinami něco dělat. Tato cesta je myslím na klienta mnohem náročnější, ale je-li správně a důkladně provedena, může vést k trvalému odstranění řešených obtíží. Schválně říkám "může vést", neboť jak jsem zjistila z vlastní zkušenosti bolestí hlavy, tak něco, co vypadá, že by mohlo mít jednu příčinu, tak jich má celou řadu. A je to jako to pověstné loupání cibule. Člověk to projde a odstraní jednu vrstvu - úleva, ale ne úplně. Tak jde a znova se noří a zjišťuje další příčinu a řeší ji - zase úleva, ale ... :-) a tak dále. Jak asi cítíte, tak tuto cestu v současnosti preferuji, i když i pro sebe někdy užívám i první cestu. Prostě dle situace. Ale u opakujících se obtíží mě to stejně časem dotlačí sebrat sílu a odvahu a ponořit se do hledání příčin. Je to bolestivé, je to nepříjemné, je to však velmi dobrodružné a odhaluje to mnohem více, než bychom čekali. Místy to může být i legrace. Dostává se nám tak poznání a pochopení celých kvant souvislostí, tedy tak vidíme i do dalších částí svého žití, ale i do své minulosti (místy i hodně daleko), a tím můžeme lépe chápat sami sebe, svůj život, své inklinace a tak. A mít se rádi se vším, co v nás je - a že je toho požehnaně :-)
Každopádně někdo může podotknout, že přeci naší přirozeností je být zdraví a šťastní. Že po tom přeci v nás naše duše touží.
Omyl!
 
Ale o tom v 2. části.